ملتقى الفيزيائيين العرب > قسم المناهج الدراسية > فيزياء المرحلة الجامعية. | ||
عاااااااااااجل ابس مساعدتكم اناضيفه جديده بالمنتدى |
الملاحظات |
|
أدوات الموضوع | انواع عرض الموضوع |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() تحية وبعد
انا حاولت المساعدة لكن الملف ما فتح عندي لاني بستخدم اوفيس 2003 اكتبي الاسئلة مباشرة |
#2
|
|||
|
|||
![]()
هذي هي مباشرة اذا تقدر تحلها انا اتمنى انك تحلها اليوم اذا تقدر لانو مثل ماقلت قبل انو التسليم بكرا 1-calculate the absolute pressure at an ocean depth of 1000m. assume the density of seawater is 1024kg m3 and that the air above exerts a pressure of 101.3 kpa . ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2- the small piston of a hydraulic life has a cross-sectional area of 3m2,and its large piston has a cross-sectional area of 200m2. What force must be applied to the small piston for the lift to raise a load of 15.0 kn ? (in service stations,this force is usually exerted by compressed air). --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3- aping-pong ball has a diameter of 3.80 cm and average density of 0.084 g cm3. What force is required to hold it completely submerged under water ? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 4-a plastic sphere floats in water with 50.0 percent of its volume submerged . this same sphere floats inglycerin with 40.0 percent of its volume submerged . determine the densities of the glycerin and the sphere? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 5- the displacement of a partical is given by the expression x (4m)cos(3(3.14)(t)+3.14).where x is in meters and t is in seconds . determine (a)the frequency and period of the motion, (b)the amplitude of the motion , (c)the phase constant , and (d)the position of the particle at t = 0.250 s ? --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6- liquid nitrogen has a boiling point of – 195.81c at atmospheric pressure . express this temperature (a)in degrees fahrenheit and (b)in kelvins ? --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 7- a pair of eyeglass farmes is made of epoxy plastic . at room temperature (20.0co), the frames have circular lens holes 2.20 cm in radius . to what temperature must the frames Be heated if lenses 2.21 cm in radius are to be inserted in them? Theaverage coefficient of linear expansion for epoxy is 1.3 10-4 (co )-1 ? 8- the temperature of a silver bar rises by 10.0 o c when it absorbs 1.23 kj of energy by heat. The mass of the bar is 525 g . determine the specifi c heat of silver . 9- a 50.0 g sample of copper is at 25.0oc . if 1 200 j of energy is add to it by heat , what is the final temperature of the copper ? (the specific heat of copper is 387j kg.co. 10- a 1.50 kg iron horseshoe oinitially at 600 co is dropped into abucket containing 20 .0 kg of water at 25 .0 co . what is the final temperature ? (ignore the heat capacity the container),the specific heat of water is 4186 j kg.co, and specific heat of iron is 448 j kg.co)? |
#3
|
|||
|
|||
رد: عاااااااااااجل ابس مساعدتكم اناضيفه جديده بالمنتدى
س1 :الضغط المطلق = الضغط الجوي + ضغط الماء عند العمق المطلوب ض= 101300 + كثافة الماء *العمق*ثابت التسارع ض= 101300+1024*1000*9.8 =10136500 باسكال او 10136.5 كيلو باسكال طبعا انا ما كتبت بالانجليزي لانه عندنا الرموز بتختلف عن الرموز عندكم س2: نستخدم القانون التالي القوة الكبرى على المساحة الكبرى = القوة الصغرى على المساحة الصغرى اي ق1/س1 = ق2/ س2 او 15000 /200 = ق2/3 بالاختصار والضرب التبادلي نجد ان ق2= 75*3=225 نيوتن س3:نحسب اولا حجم الكرة بالمتر المكعب باستخدام قانون الكرة الحجم = اربعة اثلاث * 3.14 * مكعب نصف القطر نق =0.019 متر الحجم = 4/3* 3.14* 0.00000686=0.00002886 متر مكعب حجم الماء المزاح = حجم الكرة المغمورة =0.00002886 متر مكعب قوة دفع الماء = وزن الماء المواح = حجم الماء * كثافة الماء * تسارع السقوط الحر قوة الدفع=0.00002886*1000*10 =0.2886 نيوتن وزن الكرة = حجم الكرة * كثافتها * تسارع السقوط الحر وزن الكرة = 0.00002886*84*10= 0.024 نيوتن القوة المطلوبة = قوة دفع الماء - وزن الكرة =0.2886 - 0.024=0.264 نيوتن س5: x=A*cos{wt+ 0 معادلة الحركة التوافقية S.H.M بالمقارنة مع المعادلة الواردة في السؤال نجد ان amplitude =A=4m anguler frequency =w =3TT frequency f= w/2TT =3TT/2TT = 3/2 =1.5hertz period of motion = T= 1/f =1/1.5 second phase constant = 0 = TT displacement = x= 4*cos{3*TT*0.25+TT x=4*cos{3*TT/4 +TT =4* 0.7=2.8 metrs س6:F=1.8*c+32=1.8*-195.81+32 =-320.458 f K=C+273=-195.81+273=77.19 K س7: نستخدم القانون التالي معامل التمدد الطولي = الزيادة في الطول مقسوم على( الطول الاصلي * التغير في درجة الحرارة9 L2- L1=2.21 - 2.2= 0.01 cm( الزيادة في الطول) 1.3*10-4 =0.01/(2.2*التغير في الحرارة) التغير في الحرارة = 0.01/(2.2*1.3*10-4)=38.4 درجة التغير في درجة الحرارة = درجة الحرارة الثانية - درجة الحرارة الاولى اي ان 38.4 = د2 -20 اذا د2 = 20 +38.4 = 58.4 درجة س8:الحرارة المكتسبة = الكتلة * الحرارة النوعية * التغير في درجة الحرارة بالتعويض 1230 = 525 * الحرارة النوعية * 10 اذا الحرارة النوعية = 1230 /5250 = 0.23 جول/ غم او 230 جول/كغم س9:نستخدم نفس خطوات سؤال 8 الحرارة المكتسبة = الكتله * الحرارة النوعية * التغير في درجة الحرارة اي 1200 = 0.05 * 387 * ( د2-25) او (د2-25)=1200/(0.05*387) د2-25=62 د2=25+62=87 درجة س10: الحرارة المفقودة = الحرارة المكتسبة طبعا اللي حيفقد حرارة هو حذاء الفرس لانه هو الاسخن واللي حيكسب هو الماء كتلة الحذاء* الحرارة النوعية للحديد *(600-د) =كتلة الماء *الحرارة النوعية للماء*( د-25) 1.5*448*(600-د)=25*4186*(د-25) 403200 - 672 د =10465 د - 2616250 3019450 = 105322 * د د = 28.65 درجة |
الذين يشاهدون محتوى الموضوع الآن : 1 ( الأعضاء 0 والزوار 1) | |
أدوات الموضوع | |
انواع عرض الموضوع | |
|
|